PROCES ODLEWNICZY – KROK PO KROKU

Proces odlewu jest we wszystkich fazach szczegółowo monitorowany i modyfikowany zależnie od wymagań technologicznych wzoru i metalu. Stosowana metoda odlewu ciśnieniowo-próżniowego wraz z asystą technologii wibracji wysokiej częstotliwości umożliwia doskonałe zagęszczenie odlewu, uniknięcie porowatości, dziurek i idealną wręcz gładkość powierzchni. Ta technologia zmniejsza wyraźnie czas i koszt wykańczania odlewów i transformacji ich w gotowy wyrób jubilerski.

 

Oto jak wyglądają poszczególne etapy naszej pracy:

1.Wykonywanie form gumowych

Formy do nowych wzorów wykonujemy zarówno z materiałów wulkanizujących w wysokiej temperaturze ok. 180 C jak i z niskotemperaturowych poniżej 100 C (dla wydruków 3D). Przygotowane formy są wulkanizowane w specjalnych prasach. W przypadku wydruków 3D filigranowych stosujemy silikony w płynie utwardzane na zimno w procesie chemicznym. Sposób montażu wlewka formy i jej rozcięcie jest dobierane dla każdego wzoru oddzielnie, tak by otrzymany model woskowy mógł spełnić wszystkie wymagania jakościowe.

2. Wykonywanie wosków i „choinek”

Z gotowych form produkowane są repliki wosku. Wykonują to osoby z dużym doświadczeniem w obsłudze wtryskarek. Wynika to z konieczności regulacji ciśnienia i czasu wtrysku, aby osiągnąć optymalny rezultat. Woski są starannie sprawdzane pod kątem wad, takich jak pęcherzyki powietrza, braki, czy wykończenie powierzchni. Woski, które przeszły pozytywnie kontrolę są następnie przekazywane do budowania „choinki”.

 

3. Budowanie „choinek” – drzewka odlewniczego

Przy budowaniu „choinki” oceniamy woski według wielkości i masy by ustalić najlepsze opcje odlewnicze. „Choinka” ma lekkie elementy umieszczane w kierunku wierzchołka i cięższe elementy wagowe umieszczane w kierunku dolnej części drzewa. Większe przedmioty mogą wymagać dedykowanych metod montażu i umieszczenia na „choince”. Niektóre wzory mogą być umieszczane na specjalnym drzewie wymagającym zmienionych parametrów wypalania i odlewania.

 

4.Zalewanie kuwet

Kolejnym etapem jest osadzenie drzewa z wosku w ognioodpornej kuwecie, która będzie służyć do odlewania metalu. Następnie kuwetę zalewa się specjalną masą formierską odporną na wysoką temperaturę. Po stężeniu masy i zdjęciu podstaw gumowych kuwety są kierowane do kąpieli parowej w celu usunięcia wosku. Po usunięciu wosku kuwety umieszczane są w piecu w celu wygrzania do temperatury odlewu.

 

5.Odlewanie

Odlewanie jest przeprowadzane w maszynie ciśnieniowo-próżniowej. Metal topi się w tyglu grafitowym, który jest rozgrzewany przez cewkę indukcyjną. Gorącą stalową kuwetę umieszcza się w dolnej komorze urządzenia. Maszyna VPC (vacuum pressure casting) posiada całkowicie zamkniętą komorę i kontrolowane tym samym środowisko odlewnicze. Implikuje to znaczną poprawę jakości odlewu, ponieważ tlen jest redukowany w trakcie cyklu odlewania. Gdy metal osiągnie pożądaną temperaturę odlewania, operator aktywuje sekwencje odlewania. Komora odlewania płukana jest argonem by usunąć inne gazy, które mogą być obecne. Następnie wytwarzana jest próżnia w dolnej komorze, a po podniesieniu zatyczki w górnej komorze roztopiony metal grawitacyjnie wpływa do formy. Sekwencja ta jest w całości kontrolowana przez specjalny program, otwarcie i zamknięcie zaworu są bardzo szybkie i krytyczne.

 

6. Przygotowanie odlewów do wysyłki

 

Gdy cykl się zakończy, podciśnienie zanika, komorę otwiera się, a następnie wyjmuje kuwetę. Kuweta jest studzona i czyszczona w wodzie z masy odlewniczej, aby odsłonić drzewko z odlewami.„Choinki” po wyczyszczeniu z masy odlewniczej są trawione w odpowiednim dla danego metalu kwasie, myte i suszone. Po obcięciu poszczególnych wzorów odlewy są oceniane, segregowane i pakowane do wysyłki.