O FORMACH GUMOWYCH I MODELACH WOSKOWYCH

Formy gumowe

W produkcji biżuterii wyrób form gumowych to metoda stosowana w celu zapewnienia sobie możliwości dokładnego kopiowania elementów biżuterii w dowolnym czasie w przyszłości. Proces wytwarzania formy rozpoczyna się wraz z tworzeniem modelu w metalu. Modele mogą być tak proste, jak zwykły pierścień lub skomplikowane, jak biżuteria zawierająca wiele wzajemnie powiązanych elementów wykorzystywanych do kreacji rozbudowanego wielokolorowego wzoru.

Modele metalowe – wykonywanie

Oryginalne modele metalowe są wykonane ręcznie lub odlewane z wzorów produkowanych przez rzeźbienie w wosku lub jako wynik projektowania i druku 3D wzorów biżuteryjnych. Po przygotowaniu modele te uzupełniane są krótkim mosiężnym prętem w kształcie wlewu i przylutowane do niego.

Tworzenie formy

Model mocuje się w metalowej ramie, wypełnionej nieutwardzoną gumą i prętem wlewowym wychodzącym z formy. Ramkę następnie ogrzewa się pod ciśnieniem i w procesie wulkanizacji utwardza gumę wokół osadzonym modelu. Podobnie postępuje się gdy forma gumowa powstaje z silikonu utwardzanego chemicznie bez udziału temperatury i specjalnej prasy wulkanizacyjnej. W tym procesie wystarczy płynną guma zalać formę i poczekać do jej utwardzenia (około dwóch godzin). Otrzymana forma występuje w postaci bloku gumy zawierającej negatyw wzoru biżuteryjnego zamkniętego powierzchnią gumy. Po utwardzeniu i ewentualnie schłodzeniu, forma jest rozcinana za pomocą skalpela chirurgicznego w celu uwolnienia modelu..

Modele woskowe

Gdy model metalowy jest wyjęty cykl produkcyjny formy zostaje zakończony przez wtryskiwanie pod ciśnieniem stopionego wosku przez otwór wlewowy w formie gumowej. Gdy wosk ostygnie formę gumową się rozkłada, aby odsłonić wosk – oryginalny model biżuterii. Prawidłowo rozcięta guma jest elastyczna i pozwala delikatny wosk swobodnie wyciągnąć z minimalnymi zniekształceniami.

Woski, które otrzymuje się w wyniku wtrysku do form muszą być przycięte i oczyszczone przez jubilera, zanim będą mogły być używane. Wyprodukowane modele woskowe służą do budowy drzewka woskowego w ramach przygotowań do procesu odlewania biżuterii.

 

Od modelu do biżuterii

W procesie tym woski zostają zalane masą formierską, a po jej utwardzeniu wosk jest wypalany. W ten sposób zwalnia miejsce, w które metal szlachetny zostanie wlany i przekształci je w drogocenną biżuterię. Proces wytwarzania form biżuterii sprawia, że zapewniona jest powtarzalność wzorów i jednolite wzornictwo.